Cesta autem do Chorvatska – Tipy a Triky


Vydáváte – li se do Chorvatska autem poprvé, je důležité se na jízdu důkladně připravit a naplánovat cestu. Zkušení řidiči vědí, že trasa z České republiky na jih skýtá řadu specifik, která je nutno předem znát a počítat s nimi. Připravili jsme proto pro vás několik užitečných rad a tipů, které zajistí klidný a pohodový začátek dovolené.

Předem je třeba počítat s velkou náročností cesty jak pro řidiče, tak i pro zbytek posádky. Trasa z České republiky může v extrémním případě (Severní Čechy – jižní kraj Chorvatska) zabrat až 1800 km. Před cestou rozhodně doporučujeme se dobře vyspat a odjíždět v co nejlepší náladě. Únava ani „cestovní horečka“ v podobě rodinné hádky před výjezdem rozhodně nejsou žádoucí! Řada šoférů se shoduje, že se vyplatí vyjíždět brzy ráno, nejlépe okolo 3. – 4. hodiny ranní. Cesta je pak mnohem snesitelnější a méně únavná, než při vyjíždění odpoledne nebo k večeru a jízda v noci.

Většina českých řidičů volí jako průjezdní státy Rakousko a Slovinsko. Je možné absolvovat i objížďku přes Itálii, případně Slovensko a Maďarsko, avšak pro většinu výletníků je nejekonomičtější klasická trať.

Poplatky

Pokud není váš rodinný rozpočet napjatý do krajnosti, investujte do dálničních známek a mýtného. Výrazně tím zkrátíte stresující faktor hledání správné trasy k destinaci. Zejména chorvatské okresky mohou být nepřehledně značené a zkrátí vám tak délku dovolené o velký kus blouděním po zapadlých koutech. Základní dálniční známka pro osobní vůz činí v Rakousku pro rok 2015 8,75 €. Její platnost trvá deset dní a postačí tak mnohým i na cestu zpět. Slovinský poplatek za použití dálnice činí pro standardní osobní vůz 15 € na týden. Zvláštní mýtné se platí v tunelu Karavanky, kde činí poplatek 7 €. Budete- li však chtít za každou cenu ušetřit na poplatcích, doporučujeme zvolit trasu přes Slovensko a Maďarsko. Je sice o necelých 100 kilometrů delší a časově vyjde o několik hodin déle, dá se ale díky ní vyhnout zejména předraženému mýtu za krátký úsek slovinských dálnic. Cestování ovšem nebude ani zdaleka tak komfortní, jako po zpoplatněných úsecích. Přímo v Chorvatsku se platí mýto za konkrétní použití dálnice. Na nájezdu na dálnici obdržíte lístek, který na sjezdu odevzdáte a zaplatíte pouze za ujetou trasu.

Pokuty

Řidiči s těžkou nohou na plynu by měli během dovolené zpozornět – výše pokut v Chorvatsku, na Slovinsku, a především v Rakousku se nepohybuje v řádech stovek korun, jako je tomu zpravidla u nás. Zahraniční policisté mají ve zvyku pokutovat provinilce částkami v řádech stovek eur. V extrémních případech může dostat neopatrný řidič blok se sumou okolo tisíce euro. Pokud nechcete, aby vaše vysněná dovolená skončila dříve, než začne, dodržujte vždy a za všech okolností dopravní předpisy. Jen pro příklad: Překročení povolené rychlosti o 20 km/h a propadlá dálniční známka vyjde v nejnižší sazbě na 150 €.

Stejně nekompromisní jsou chorvatští policisté i k viditelně unaveným řidičům. Ospalost za volantem se na Jadranu nebere na lehkou váhu a může být i důvodem k dočasnému zabavení řidičského průkazu. Před policejní kontrolou se proto tvařte co možná nejbděleji nebo ještě lépe – pravidelně odpočívejte, jakmile jen ucítíte náznak ztráty koncentrace.

Vhodným místem k odpočinku jsou pumpy s odpočívadly. Při každém tankování velmi prospěje se alespoň dvacet minut projít, zacvičit si, občerstvit se dostatkem tekutin a relaxovat.

Benzín v zahraničí vychází během léta průměrně stejně draze jako v Česku. Jen v Chorvatsku mohou ceny občas mírně převyšovat standard obvyklý ve Slovinsku nebo Maďarsku. Před vjezdem na chorvatské cesty je dobré natankovat plnou nádrž a ušetřit tak několik eur. Na slovinských a chorvatských benzínkách bývají v létě často brigádníci, kteří vám automaticky umyjí během tankování sklo. K tamnímu koloritu patří neodbývat je a za odvedenou práci vždy dát malý bakšiš.

Závěrem vám přejeme šťastnou cestu bez nehod a co nejpříjemněji strávenou dovolenou!Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *