Chorvatsko vlakem z ČR + ceny jízdenek


K cestování do Chorvatska můžete využít hned několik způsobů dopravy. Můžete vyrazit autem, autobusem, letecky či vlakem. Tentokrát se zaměříme na cestu do Chorvatska vlakem. Mnozí se shodují v tom, že právě vlaková doprava je nejpohodlnější, neboť máte k dispozici lůžkové kupé a během cesty se navíc lze kdykoliv projít, nebo použít toaletu. Jak tedy vypadá aktuální situace v létě 2018?

Aktuální vlakové spoje s Chorvatskem

Protože tolik populární přímý lůžkový vůz Českých drah z Prahy do Splitu přes Budapešť letos již nejezdí, je třeba využít jiných železničních tras. Cestovat z ČR do Chorvatska lze stále poměrně snadno a pohodlně, byť s nutností přestupu. Kde se přestupuje a kudy vlak projíždí?

 1. trasa Praha – Plzeň – Mnichov – Salzburg – Villach – Ljubljana – Rijeka
 2. trasa Praha – České Budějovice – Linz – Salzburg – Villach – Ljubljana – Rijeka
 3. trasa Praha – Brno – Vídeň – Graz – Ljubljana – Rijeka
 4. trasa Praha – Brno – Vídeň – Kapfenberg – Záhřeb – Split

Jedete na dovolenou? Nejlepší variantou pak budou zeleně vyznačené trasy (číslo 1 a 4).

Cesta vlakem do Rijeky

Trasa železnice z Prahy do Rijeky

Vlak z Prahy (ČR) do Rijeky (Chorvatsko)

Pro cestu z Prahy do istrijské metropole Rijeky (či nedalekého města Opatija), jsou na výběr 3 trasy. Přestup můžete uskutečnit v Mnichově. Nebo podstoupit dvojí přestup v Linzi a Salzburgu, a nebo ve Vídni a Ljubljani.

Pokud chcete co nejméně přestupovat, rozhodněte se pro první variantu – cestu přes Mnichov. Z Prahy odjíždí vlak v 15.33 hod. V bavorském hlavním městě poté čekáte ve večerních hodinách na přestupní vlak, z nějž se kolem půl desáté ranní budete již moci dívat na pobřeží Jaderského moře v Rijece. Spoje jezdí denně a samozřejmostí je během letní sezóny lůžkový vůz. První vlak zajišťuje společnost České dráhy, druhý spoj má na starosti zahraniční firma. Nejnižší cena, za kterou je možné kombinovanou jízdenku pořídit, je 1200 Kč – s tím, že sem nezapočítáváme příplatek za lůžka. Cesta trvá asi 18 až 19 hodin.

Cesta vlakem do Splitu

Trasa železnice z Prahy do Splitu.

Vlak z Prahy (ČR) do Splitu (Chorvatsko)

Míříte do Dalmácie? Pak výhodnější variantou bude čtvrtá trasa. Tento spoj staví nejprve v Brně a posléze ve Vídni, kde má cestující cca hodinu času čekání na druhý vlak. Ve večerních hodinách se pak přijíždí do chorvatského hlavního města Zagreb, odkud po pouhých dvaceti minutách vyráží třetí
spoj – noční přímý vlak do Splitu. Pokud je cílem Vaší cesty toto letovisko, dorazíte tam v ideálním případě již před sedmou ranní. Počítáme – li s výjezdem z Prahy v 10:51 předchozího dne, pak nám celá cesta zabere zhruba 21 hodin. Cena jednosměrné jízdenky začíná na 1900 Kč. V letní sezóně je tento spoj zajištěn denně, mimo sezónu pak od pondělí do pátku.

(Pokud jedete pouze do Zagrebu, patrně se vám nejvíce vyplatí výše uvedená trasa – tedy přes Brno a Vídeň. Existuje nicméně i způsob, jak se dostat do Zagrebu západní trasou, přes Mnichov a Villach. Tato cesta trvá mezi 15 a 17 hodinami.)

Zpáteční cesta

Zpáteční spoje jsou často noční. Z chorvatské destinace vyjíždí kolem 21 h. Můžete si tak ještě poslední den dovolené naplno vychutnat u moře či v malebných uličkách chorvatských měst. Co se týče celkové doby jízdy, bývá většinou podobná jako při cestě tam. I zde platí, že v letní sezóně spoje jezdí denně.

Jízdní řád

Trasa číslo 1 do Rijeky:

Z Prahy vyjíždí vlak v 15.33, v Mnichově je v 21:18. Z Mnichova je poté odjezd ve 23:11 – v Rijece jste druhý den ráno v 9:25 hod.

Trasa číslo 4 do Splitu:

Z Prahy vyjíždí vlak v 10.51, ve Vídni je v 14.49 hod. Z Vídně pak odjezd v 15:58 a 22:41 příjezd do Záhřebu. Ze Záhřebu odjíždíte ve 23:00 a ve Splitu jste druhý den ráno v 6:45 hod.

Jízdní řády jednotlivých vlakových linek snadno naleznete na www.idos.cz. Nezapomeňte zadat přestupní místa, přes něž chcete jet!

Ceny jízdenek

Jízdné pro 1.trasu: Praha – Plzeň – Mnichov – Salzburg – Villach – Ljubljana – Rijeka:
Jednosměrná jízdenka pro dospělou osobu začíná na ceně 1200 Kč (v ceně není příplatek za lůžko)

Jízdné pro 4. trasu: Praha – Brno – Vídeň – Kapfenberg – Záhřeb – Split:
Jednosměrná jízdenka pro dospělou osobu začíná na ceně 1900 Kč (v ceně není příplatek za lůžko)

Pro noční vlaky platí následující pravidlo: nejlevněji vás vyjde samozřejmě sedadlo, poté lehátko v oddíle pro 6 osob, na dalším místě je lehátko v oddíle pro 4 osoby a poté pro 2 osoby. Pokud chcete nadstandard v podobě samostatného lůžkového oddílu, počítejte až se čtyřnásobkem původní ceny.

Jak dlouho to trvá?

 • Cesta do Rijeky trvá cca 18 hodin i s dobou na přestup (čistého času pak asi 16 hodin).
 • Do Splitu trvá cesta cca 20 hodin (čistého času pak asi 19 hodin).

Kde koupit jízdenky?

Jak tedy zakoupit jízdenky a připravit se na cestu? Asi nejvýhodněji, co se ceny týče, vás vyjde kombinace jízdenky od Českých drah (ideálně tzv. “včasná jízdenka Evropa” do Německa či Rakouska) a zahraničního dodavatele (týká se jízdenek do Chorvatska – od německé DB či rakouské ÖBB).

Nabídku zahraničních jízdenek Českých drah naleznete zde. Na uvedené e-mailové adrese (v dolní části stránek) vám potom přítomní odborníci poradí, jaká kombinace jízdenek pro vás bude výhodná. Neváhejte využít též slev IN25 či IN50, pokud je máte.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Místo pro vaše otázky, rady, tipy a zkušenosti

 1. erika napsal:

  Dobrý den chci se zeptat kolik by nás stála zpáteční jízdenka z Brna do Splitu s lůžkovým vozem a jestli se musí předem rezervovat?
  varianta 1: 2 dospělý 2 děti – věk 15 a 8
  varianta 2: 1 dospělý a 1 dítě – věk 8
  odjezd 29.7. návrat 6.8.2016

  Předem Vám děkuji za jakou koliv odpověd.

  S pozdravem

  Erika Hošková

 2. Dobroslava napsal:

  Dobrý den, dávám stejnou otázku, jako moje předchůdkyně, ale jak se zdá, tady se odpovědi nedočkáme 🙁

  • admin napsal:

   Stačí si přečíst článek. Ceny jízdenek jsou tam uvedené. Pokud chcete vědět cenu jízdného přesně na konkrétní datum a na korunu přesně, budete muset kontaktovat přímo dopravce…

 3. Ladislav Viktora napsal:

  Dobrý den.
  Plánuji letos několik cest Brno- Split a zpět v období červenec – srpen 2017 :
  Je možné si zakoupit obousměrnou jízdenku – samostatné kupé pro dvě osoby a malého pejska do 5 kg v lůžkovém voze? Kolik by tato obousměrná jízdenka pro dvě osoby a pejska stála ?
  Děkuji

 4. Nykl napsal:

  Dobrý den ,mám zajem o jízdenku do Splitu odjezd v pátek7.7 nikde nemohu najít v kolik vlak vyjíždí a v kolik je v cíli. A kde ji mohu obědnat jsem po operaci kolene a potřebuji co největší pohodlí děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *