Cesta do Chorvatska autem


Nemá význam popisovat dopravu autobusem nebo letecky. Zajímavé ale bude mluvit o cestě vlastním autem. Z mých zkušeností, je to docela výhodné a levnější než jiným způsobem, obzvláště, když vás jede víc. Můžete si sebou vzít mnohem více zavazadel a nebo potravin (nikdy jsem nezažil, že by Chorvati kontrolovali kolik vezete řízků nebo konzerv). V tomto případě bych rozhodně nepodcenil docela kvalitní přípravu jak automobilu, tak dokladů s sebou potřebných. Dvakrát jsem měl v Chorvatsku poruchu auta a věřte, není to nic příjemného, hledat na dovolené opraváře.

Trasy do Chorvatska - trasy

Cesta do Chorvatska – trasy

Někdo jezdí přes den, někdo na noc. V noci jsou cesty prázdnější, ale o to je to únavnější se udržet v kondici. Cesta tam i zpět při dnešních cenách pohonných hmot a se všemi poplatky vás vyjde asi na 5500 – 6000 Kč. Někdo jezdí přes Rakousko, někdo přes Maďarsko. Ale nejoblíbenější trasa je ČR – Rakousko – Slovinsko – Chorvatsko.

Dálniční známky a mýtné

V Rakousku potřebujete dálniční známku, kupuji 10-denní, která mě vždycky časově bez problémů vyjde. Přes Rakousko se jezdí na Vídeň – Graz – Maribor. Ještě dodávám, že na poslední benzínce v ČR vždy dotankuji plnou nádrž, další tankování provádím až v Chorvatsku. Rakousko prosvištíte po dálnicích, trochu zdržení zažijete ve Vídni, než se vymotáte z vídeňského okruhu a vcelku v pohodě se blížíte ke slovinským hranicím. Směřuje vás to na Maribor (SLO). Vzhledem k tomu, že ve Slovinsku zavedli dálniční známky – týdenní vyjde na 15 EUR ( málokdo jede na týden, takže zaplatíte 30 EUR ) za kousek dálnice. Zbytek cesty jedete po okrskách, záleží tedy na vás, jak to Slovinsko projedete. První varianta je zaplatit a použít dálnici. Druhá varianta je dálnici se vyhnout. Popíšu druhou variantu, kterou jsem vyzkoušel.

Cesta Slovinskem mimo dálnici  (sjezd z dálnice už v Rakousku)

Šest kilometrů před hraničním přechodem Spielfeld – Šentilj sjedete na výjezdu Gersdorf (je potřeba si to hlídat). Toto vás přivede na “T” křižovatku, kde odbočíte vlevo směr Mureck – to je hraniční přechod do slovinské Murskej Soboty.

Do Murecku to je deset kilometrů, budete projíždět přes dvě vesničky Lichendorf a Weitersdorf. Mureck je něco podobného a na jeho konci vás tabule navede na hraniční přechod. Celnice byla zrušena  a po přejezdu železného mostu přes řeku Mur jste v Slovinsku.

Na jeho konci odbočte doprava – ať vás nesplete směr Šentilj – to by jste se vrátili na hranici. Po dvou kilometrech na křižovatce projedete rovně směrem na Lenart.

Do Lenartu to je devatenáct kilometrů. Na první křižovatce (je to hned ta velká) odbočíte vpravo. Opět se nedejte zmást – na tabuli totiž nenajdete Ptuj, ale Maribor. Hned po odbočení (asi 50 metrů) je světelná křižovatka, kde už je Ptuj značený – odbočíte doleva, do Mariboru se jede rovně. Z Lenartu je to po začátek Ptuje také devatenáct kilometrů. Městečko musíte projet až na konec, potom směrem na Sp. Hajdin, který je za Ptujem asi dva kilometry. Až po odbočce na Maribor bude tabule, která signalizuje velkou křižovatku a konečně poprvé uvidíte směr chorvatský Záhřeb (Zagreb). Zde se napojíte na cestu od Mariboru, která vede až na hraniční přechod Macelj, odkud se začíná chorvatská dálnice. Tato objížďka vám zabere asi hodinu a půl a je to jízda po celkem nekvalitních cestách – dá se to zvládnout a koukáme – hurá už jsme v Chorvatsku.

V Chorvatsku se připravte na to, že budete některé úseky projíždět po nových dálnicích, kde budete platit mýtné. Na mýtnicích můžete platit buď bezhotovostně kartou nebo hotově přímo do ruky výběrčímu.

Cesta do Chorvatska přes Maďarsko

Variant přes Maďarsko je několik, jako startovní bod zvolíme Brno a jako konečnou Záhřeb.

 1. Brno, Malacky, Pezinok, Bratislava, Mosonmagyarovár, Csorna, Sombathely, Körmend, Letenye, Záhřeb ( ČR, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko ) – 527 km.
 2. Brno, Malacky, Pezinok, Bratislava, Mosonmagyarovár, Csorna, Sombathely, Körmend, Lendava, Čakovec, Záhřeb ( ČR, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko ) – 513 km.
 3. Brno, Malacky, Bratislava, Gyor, Tatabánya, ( Budapest ), Székesfehérvár, Záhřeb ( ČR, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko ) – 615km

Cest do Chorvatska je ještě více, toto jsou asi nejpoužívanější trasy. První dvě trasy jsou nejkratší, ale větší část jízdy strávíte po okreskách, třetí varianta je přes Budapest po dálnici, tedy teoreticky nejrychlejší a nejpohodlnější.

Dálniční známky – Slovensko :

 • 10-ti denní známka – 10 Euro
 • měsíční známka – 14 Euro

Dálniční známky – Maďarsko :

 • týdenní známka (má platnost 9 dní) – 2975 maďarských forintů / asi 10 Euro
 • měsíční známka – 4780 maďarských forintů / asi 16 Euro


Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Místo pro vaše otázky, rady, tipy a zkušenosti

 1. Jan napsal:

  Do Chorvatska jezdíme každý rok přes Maďarsko a časově nám to vychází skoro stejně. Nehrozí totiž takové kolony.

 2. Jarek napsal:

  Já se vždy vyhnu dálnicím, takže ušetřím a nehrozí kolony 🙂 jedu Praha – Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Varaždin – Záhřeb.

 3. Radim napsal:

  Pokud mohu za doporučit, tak jedině přes Maďarsko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *