Severní Dalmácie


Severní Dalmácie je oblast mezi Karlobagem a mysem Zečevo (Rt Zečevo – severně od městečka Rogoznica). Počasí a přírodní podmínky mezi její severní částí (přibližně od Karlobagu po Starigrad-Paklenici) a její jižní části vzájemně jsou často rozdílné .

Dalmácie

Sever oblasti  je liduprázdná a skalnatá pustina.  Tvoří ji  jen uzoučký pás pobřeží mezi mořem a srázy Velebitu. Tímto pásem vede v těsné blízkosti moře magistrála, v nesčetných zákrutech kopírující pobřeží i holé vápencové skály Velebitu.

Jsou zde dva národní parky ,  Paklenica a Krka. Jsou to nádherné a navštěvované přírodní cíle.

 

Letoviska v Severní Dalmácii jsou jen málo tradiční stará místa rekreačních pobytů na přímoří. Většinouse tyto letoviska začala budovat až koncem 70. let a v 80. letech, tedy v době, kdy již v jiných oblastech  po řadu let byla v provozu ubytovací zařízení vzniklá v době velikého rozmachu cestovního ruchu v 60. letech.Většina rekreačních míst Severní Dalmácie jsou dodnes spíš menší letoviska, která si své místo vydobyla svými dobrými podmínkami především pro vodní sporty, svou atmosférou starých rybářských osad, Tribunj, Starigrad, Sukošan, Sveti Filip i Jakov, Pakoštane a Pirovac, které spojují pěkné oblázkové pláže, krásné borové lesy, čisté moře, výborné podmínky pro vodní sporty, prostředí ve starých rybářských vesnicích, klid a krásná příroda.

Dovolená:

Zadar

Zadar je hlavní město Severní Dalmácie, žije zde kolem 80 tisíc obyvatel. Zadar je i důležitým přístavem a průmyslovým městem. Historický střed města se nachází na malém poloostrově, kolem Zadaru je možné vidět historické hradby a najít i pozůstatky opevnění z dob, kdy bylo město ještě pod nadvládou římanů.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *