Medulin a Kamenjak – ideální dvoudenní dovolená


Jste-li omezeni časem, ale i přesto se chcete alespoň na chvíli podívat k moři, zaplavat si ve slané vodě, lehce se opálit a odpočinout si, jako první  vás jistě napadne zajet do Chorvatska.  Nejbližší břehy Jadranského moře jsou potom na poloostrově Istrie, kam každý rok zavítají tisíce Čechů. Snad každý již někdy slyšel o Rovinji, Umagu nebo historické Pule. Tato místa jsou turisty doslova narvaná a pláže jako v Karibiku tady nejspíš nenajdete. Stačí ale popojet asi o 10 km dál a dorazíte do krásného městečka Medulin.

Za jak dlouho a kam? 

Od hranic naší republiky jste v Medulinu za necelých 7 hodin, tedy jestliže vyjedete jako my opravdu brzy ráno, obědvat už můžete v subtropech. Ubytovat se je možné v široké nabídce krásných hotelů, v apartmánech a také ve velkých kempech (největší s bohatou vybaveností jsou Camping Medulin a Camping Kažela). Pokud jedete jako my pouze na chvíli, tzn. 1-2 noci, vyplatí se „zainvestovat“ a zaplatit si raději ubytování v hotelu, ideálně s polopenzí. Nebudete tak ztrácet drahocenný čas s přípravou provizorního bydlení v kempu nebo s přípravou pokrmů a můžete jej hned využít k prozkoumávání okolí či lenošení na pláži. My určitě můžeme doporučit například hotel Park Plaza Belvedere Medulin, který je tak velký, že tam máte dostatek soukromí, jsou zde k dispozici dva velké bazény a servírují skvělé jídlo.

Medulin

Městečko Medulin se od ostatních chorvatských turistických destinací tak moc neliší. Má zhruba 7000 obyvatel, je zde malinké historické centrum s promenádami, které ožívají ve večerních hodinách. Narazíte zde na klasické restaurace s lignjemi na žaru a večerní bary, které čepují Karlovačko nebo Ožujsko. Místní pláže jsou oblázkové nebo oblázkovo-písčité a jsou tím pádem vhodné především pro rodiny s menšími dětmi. Nejznámější místní pláží je Bijeca, kterou doporučuji navštívit brzy ráno nebo k večeru. Jinak je totiž narvaná k prasknutí.

Neposkvrněná perla Istrie – Kamenjak

My nepatříme k těm lidem, kteří se celý den válí na přeplněné pláži. Raději máme na pláži klid, rádi si v tichu čteme, popíjíme a relaxujeme a když nás to přestane bavit, jdeme si třeba zašnorchlovat. A přesně všechno tohle můžete dělat na Kamenjaku.

Kamenjak je poloostrůvek, jehož nejjižnější část je od Medulinu vzdálená 17 km. Za půl hodinky tedy můžete dorazit autem ke vstupní bráně do chráněného krajinného území. Motorová vozidla platí poplatek, pěší a cyklisté ne. V „chráněné rezervaci“ se vyskytuje zhruba 500 druhů rostlin (především orchideje) a byly zde nalezeny stopy dinosaurů. V severní části rezervace jsou písčité a oblázkové pláže vhodné pro děti, zajít můžete do baru či stánku s občerstvením nebo si půjčit sportovní nebo potápěčské vybavení. Do jižní části se dostanete po velice úzkých a prašných cestičkách, které se vás dovedou k mini parkovištím. Odtud již musíte po svých až k nádherným a lidmi téměř nedotčeným skalnatým plážím. Některé jsou dobře přístupné, jiné trochu hůře, ale zato na nich budete úplně sami třeba celý den. Moře je zde opravdu překrásné a čisté. V tyrkysových vodách je k vidění spousta živočichů a jsou ideální ke šnorchlování. Neustále zde profukuje jemný vánek, takže nemáte pocit neuvěřitelného horka a je vám příjemně, což může být matoucí a ledakdo se třeba zapomene namazat krémem s UV filtrem.

I vícekrát během prázdnin…

Jestliže se chcete při zpáteční cestě do rodné domoviny vyhnout kolonám, je dobré vyjet z poloostrova buď večer (optimálně po „koupačce“ na Kamenjaku a dobré večeři) nebo brzo ráno. Takovýhle výlet může být otázkou i jednoho dne, logičtější je však být zde přes 1-2 noci, nasát místní atmosféru a jet domů s pocitem, že jej třeba za pár týdnů ještě můžete zopakovat.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *