Nejrychlejším elektromobilem není Tesla… ale chorvatský Rimac!


Elektromobily se v současnosti stávají být čim dál více populárnější. Hlavní zásluhu na tom má především americká firma Tesla, která nabízí mnoho modelů a jízdními vlastnostmi srovnatelnými s běžnými osobními vozy se spalovacími motory. Avšak také východní Evropa překvapila zajímavým modelem na elektrický pohon.

elektromobil Rimac

Forografie: Rimac

Zásluhu na tom má chorvatský konstruktér Mate Rimac. Ten představil ve švýcarské Ženevě svůj Concept One. Ač Chorvatsko nemá žádný vlastní automobilový průmysl, mladý Mate Rimac vytvořil podobně jako Elon Musk supersportovní vozidlo s čistě elektrickým pohonem. Svým tvarem připomíná švédský automobil Koenigsegg. Rimac vsadil na styl a jedinečnost, od čehož si slibuje, že se jeho Concept One stane sběratelským kouskem a potenciální zájemce neodradí ani jeho vysoká cena, která se pohybuje okolo jednoho milionu amerických dolarů. Už teď se mu ozývají zájemci především z bohatých států Perského zálivu, jako jsou například Spojené arabské emiráty.

elektromotor

Fotografie: Rimac

Rimac Concept One je skutečné výjimečné vozidlo. Ač je poháněn elektromotorem, dosahuje výkonu 1088 koňských sil. To mu umožňuje maximální rychlost 305 km/h a zrychlení z 0 na 100 km za 2,8 sekund. 92 kW baterie umožňuje tomuto supersportu dojezd až 600 km.

Jak sám Rimac uvádí, vývoj jeho vozidla nebyl jednoduchý. Začínal od nuly pouze s myšlenkou vytvořit sportovní automobil s novým konceptem pohonu. Výsledek se mladému chorvatskému konstruktérovi zcela zdařil. Jeho vozidlo je silné jako Bugatti, stylové jako Ferrari, luxusní jako Mercedes a na rozdíl od těchto značek má naprosto ekologický pohon.

interiér

Fotografie: Rimac

Mate Rimac měl již od dětství spousto inovativních nápadů, které byly většinou nějakým způsobem spojeny s elektrickou energií. Během svého studia na střední škole sestrojil elektrickou rukavici, kterou bylo možné naprogramovat pro různé úkony. Mohla sloužit například jako klávesnice. Prvotní Rimacův záměr nebyl sestrojit elektromobil, ale supersportovní vozidlo. Elektropohon si vybral proto, že se mu jevil jako nejlepší. Rimac se svým týmem nakonec vyvinul vozidlo poháněné čtyřmi kapalinou chlazenými elektromotory s maximálními otáčkami 12 000 RPM a výkonem 250 kW. Se správně nastavenou 200 kW stanicí dobíjení zabere pouze 30 minut.

výroba

Fotografie: Rimac

Elegantní karosérii navrhl designer Adriano Mudri a je vyrobena z uhlíkových vláken. Většina výrobců vozidel se snaží vejít do určité cenové hladiny. O to však Rimacovi nešlo, proto nemusel hledat žádné kompromisy. Mohl si tudíž dovolit použití kvalitních, ale také zároveň drahých materiálů. Většina z klíčových komponentů pro elektrický pohon (moduly baterií, BMS, elektrické motory, šasi) byla vyvinuta přímo v Rimac Automobili, která sídlí v průmyslovém parku na okraji Záhřebu. Všechny ostatní části pocházejí od dalších chorvatských výrobců. Například přední sklo a okna dodává firma Lipi Glass, která je známá jako dodavatel prestižních světových značek, jako jsou Bentley, Ferrari či Aston Martin.

concept one

Fotografie: Rimac

Rimac se se svým výrobkem snaží oslovit potenciální zákazníky především v místech s vysokou koncentrací boháčů, navštívil proto Monaco, Moskvu i Dubaj. Plánuje výrobu pouze 88 kusů, čímž tento elektromobil bude stále unikátní. Mate Rimac má ale také další plány. Již v roce 2017 by chtěl uvést na trh vozidlo s cenou 500 000 amerických dolarů a v roce 2020 s poloviční cenou. V současnosti je hlavní náplní automobilky Rimac Motori konzultační činnost. Dělí se se svými zkušenostmi s jinými automobilovými výrobci. Takto vydělané finanční prostředky chce použít pro budoucí vývoj svých vozidel.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *