Pevnost Klis (ze seriálu Hra o trůny)


Turisté navštěvující Chorvatsko si jej většinou spojují pouze s mořem. Tato země však může svým návštěvníků nabídnout mnoho kulturních a přírodních památek. Mnohé z nich jsou v blízkosti pobřeží, takže se výborně hodí k jednodenním výletům, když nás koupání u moře a slunění na pláži omrzí nebo v případě nepříznivého počasí.

Severně od Splitu blízko dálnice spojující toto město se Záhřebem najdeme ve stejnojmenné obci pevnost Klis. Rozložena je na vrcholku nad údolím mezi pohořími Kozjak a Mosor. Pro svou výhodnou polohu hrála v minulosti důležitou roli. Panovníci odtud ovládali většinu přilehlého pobřeží a část dalmatského vnitrozemí. Turci se několikrát pokoušeli Klis dobýt, vždy však byli neúspěšní. To se však změnilo po bitvě u Mohácse, kdy Turci upevnili svůj vliv v Evropě a pevnost ovládli. Podepsala se na tom rovněž smrt Petara Kružiće, který úspěšně odolával útokům osmanských vojsk přes 25 let. Turecká nadvláda trvala až do roku 1648, kdy mletská vojska pod vedením generála Leonarda Fascola dobyla pevnost zpět. Když se pak Klis stal součástí Benátské republiky, došlo k jeho rekonstrukci a rozšíření. Roku 1729 se pevnosti zmocňují Rakušané, avšak v letech 1805 – 1813 nakrátko přechází pod vládu Francouzů.

V nedávné době byl Klis rekonstruován a některé jeho části byly zakonzervovány. Návštěvníci pevnosti mohou nejen obdivovat tuto nádhernou barokní památku, ale naskýtá se jim odsud také krásný výhled do širokého okolí. Shlédnou z této vyvýšeniny lze totiž celý nedaleký Split.

Pevnost je lehce dostupná automobilem neboť se nachází u dálnice vedoucí do Záhřebu. Řidiči mohou využít parkoviště, které se nachází jen pár kroků od hlavní brány do pevnosti. Nemotorizovaní návštěvníci mohou využít místní autobus č. 34 nebo 36 jezdící ze splitského autobusového nádraží. Bez zajímavosti není, že právě zde se natáčel americký fantasy seriál “Hra o trůny“. Společnost HBO si vybrala tuto lokalitu především pro její malebné položení nad soutěskou. I díky tomu získal dvě ceny Emmy.

Pevnost Klis v seriálu Hra o trůny

Pevnost Klis v seriálu Hra o trůnySledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *