Plitvická jezera + cena vstupného


Plitvice patří k nejznámějším národním parkům Chorvatska. Tvoří je soustava 16 sladkovodních jezer, která jsou v délce 7 km navzájem propojena říčkami, vodopády a kaskádami. Zaujmou především svou tyrkysově modrou vodou, která v kombinaci s okolními scenériemi rozechvěje srdce nejednoho fotografa. Točil se tu filmový Poklad na Stříbrném jezeře a tekla zde krev nejen filmová – pozůstatky prvního vojenského konfliktu jugoslávské občanské války odpočívají v Plitvickém parku dodnes.

Národní park Plitvická jezera leží v chorvatském vnitrozemí, zhruba 140 km jižně od Záhřebu, v nadmořské výšce 500 – 640 m n. m. Pro své unikátní přírodní bohatství byl roku 1979 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. V hustých lesích je tu skryto na 20 jeskyň a 140 vodopádů. Z celkové plochy parku 295 kmčiní pak hladina jezer 2 km2. Plitvická jezera se pyšní i bohatou faunou – na ploše parku volně žije na 20 druhů netopýrů a 50 druhů savců, z nichž největší je medvěd.

Vstupné na Plitvická jezera – ceny 2017

jednodenní vstupné
červenec-srpen
⇨dospělí 180, děti 7-18 let 80, studenti 110
duben-červen a září-říjen
⇨dospělí 110, děti 7-18 let 55, studenti 80
listopad-březen
⇨dospělí 55, děti 7-18 let 35, studenti 45
dvoudenní vstupné
červenec-srpen
⇨dospělí 280, děti 7-18 let 140, studenti 210
duben-červen a září-říjen
⇨dospělí 180, děti 7-18 let 90, studenti 130
listopad-březen
⇨dospělí 90, děti 7-18 let 55, studenti 70

(ceny jsou uvedeny v kunách)

Děti do 7 let mají vstupné zdarma.
Návštěva parku je možná i se psem, ale pouze s vodítkem.
V ceně vstupenky je i jízdné panoramatickým vláčkem a výletní lodí. Ty však nejsou v provozu od ledna do března a od listopadu do prosince.
Parkovné se platí zvlášť a za osobní automobil si zde účtují 7 kun za hodinu stání.

Otevírací doba – Plitvice 2017
v zimním období: 9 – 16 hod.,
v jarním a podzimním období: 8 – 18 hod.,
v letním období: 8 – 19 hod.

Přírodní krásy Plitvických jezer

Plitvice-chorvatskoPlitvická jezera přitahují návštěvníky jako magnet. Kolem vodních ploch jsou zbudovány úzké chodníčky, dřevěné můstky či pískem vysypané cestičky, po kterých lze v klidu procházet a nerušeně se kochat zdejšími krásami. Nad poklidnou hladinou jezer se sklání větve vzrostlých stromů a poskytují útočiště před poledním žárem rybám, které se v jejich stínu shlukují. V průzračně čistých vodách žijí raci a obojživelníci a v hustých lesích kolem Plitvických jezer se v hojné míře pohybuje vysoká a černá zvěř.

 

Rozdělení Plitvických jezer

Zdejší šestnáctičlenná jezerní soustava se pomyslně dělí na dvě části – dolní (4 jezera) a horní (12 jezer). Čtyři jezera dolní části vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich následným zaplněním vodou. Zabarvení jejich vod se mění od jasně zelené, až po tmavě modrou až šedou v závislosti na počtu minerálů a organismů zde žijících. Průměrná teplota vody je 24°C a v zimním období klesá až pod bod mrazu, kdy hladina zamrzá.

Vstup do areálu

Jeden den strávený na Plitvických jezerech uplyne jako voda a zřejmě ve vás zanechá pocit, že ani nestačil. Do jezerního areálu vedou dva placené vstupy – v dolní části Ulaz 1 – Rastovača a ve střední části Ulaz 2 – Hladovina, u kterých je k dispozici velké placené parkoviště s možností občerstvení. Spolu se vstupenkou dostane návštěvník i mapku jezerní soustavy s vyznačenými prohlídkovými trasami a zakreslenými linkami místní dopravy. Po parku je možné cestovat nejen pěšky, ale částečně i lodí nebo autobusem. Jízdné je součástí vstupného.

Délka prohlídkových tras

Pohybovat se Národním parkem Plitvická jezera můžete po celkem šesti trasách, které naleznete v plánku barevně odlišené. Při jejich výběru záleží na čase, jaký jim chcete věnovat. Délka nejkratší z nich zabere zhruba 3-4 hodiny, délka nejdelší 5-6 hodin. Trasy vedou po obou stranách kaňonu a dostat se po nich lze až pod samotné vodopády. K nejvýše položenému Proščansko jezeru jezdí kyvadlová doprava, jejíž použití je v rámci zaplaceného vstupu zdarma.

Svět mayovky, ale i místo krvavého válečného konfliktu

Snad nejvíc se zapsala Plitvická jezera do povědomí našich turistů filmovou mayovkou Poklad na stříbrném jezeře, která se tu natáčela. O dalších 30 let později se na jaře roku 1991 stala zdejší oblast dějištěm velikonoční krvavé bitvy – prvním vojenským konfliktem v jugoslávské občanské válce. Na její pozůstatky dodnes upozorňují varovné cedule „Opasno miny!“, nalézající se mimo okruhy prohlídkových tras. Nebudete-li z cest scházet, o bezpečnost se bát nemusíte. Zdejší úchvatné scenérie sem přijíždí bez újmy na zdraví každoročně obdivovat na milion návštěvníků.

Blízké ubytování

Zastavit se sem máte možnost cestou k moři nebo po cestě zpět. V okolí Plitvických jezer se nachází několik možností ubytování. V hotelovém komplexu přímo u hranic parku nebo v autokempu Korana ležícím za parkem, směrem na Záhřeb. Další možností je pak hotel Grabovac, nacházející se v Rakovnici, zhruba 13 km severně od hranic národního parku nebo kemp Borje v Korenici, zhruba 3 km jižně od hranic parku. Možné je i ubytování v soukromí v jedné z blízkých vesniček.

Návštěva Plitvických jezer je neopakovatelným zážitkem. Zdejší přírodní krásy se vám bezpochyby vryjí do paměti. Třeba zde, ve stříbrném třpytu jezer, objevíte svůj vlastní poklad…plitvicka-jezera-mapa



Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Místo pro vaše otázky, rady, tipy a zkušenosti

  1. Stanislav napsal:

    Vstup na Plitvická jezera byl v červenci 2017 možný již od 7 hodin ráno (a byli tam i lidé před námi). Vše ostatní souhlasí. Doporučuji ubytovat se v soukromí v blízkém okolí. Opravdu se to vyplatí. Nejjednodušší je s předstihem provést rezervaci přes nějaký známý vyhledávač ubytování (nechci dělat reklamu, tak nejmenuji). My takhle přijeli do Chorvatska už v pátek mimo davy na silnicích a vyplatilo se :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *