Brijunské ostrovy


Brijuni nebo taky Brijunské ostrovy je skupina čtrnácti malých ostrovů v chorvatské části severního Jadranu oddělená od Istrijského poloostrova úžinou Fažana. Největší je Veliki Brijun, který leží 2 km od pobřeží, další ostrovy jsou Mali Brijun, San Marco, Gaz, Okrugljak, Supin, Supinič, Galija, Grunj, Krasnica (Vanga), Madona, Vrsar, Jerolim a Kozada.

Na ostrovech bylo ve starověku několik římských osad, ale tyto ostrovy byly až do konce 19. století známy hlavně svými lomy a kámen z nich zdobí mnoho paláců a mostů. V roce 1893 celé souostroví koupil vídeňský obchodní magnát Paul Kupelwieser a vytvořil zde exkluzivní plážové letovisko.

Brijunské ostrovy se staly populárními jako oblíbená destinace evropské buržoazie a šlechty. V roce 1945 po druhé světové válce připadly ostrovy Jugoslávii a jugoslávský prezident maršál Josip Broz Tito vybudoval na Brijuni své osobní letní sídlo a přijímal zde stání návštěvy a osobnosti tehdejší scény. Téměř 100 zahraničních hlav států navštívili Tita na jeho ostrovech, spolu s filmovými hvězdami, včetně Elizabeth Taylor, Richard Burton, Sophia Loren, Carlo Ponti a Gina Lollobrigida. Tito zemřel v roce 1980, a 1983 ostrovy byly prohlášeny Národním parkem.

Brijunské ostrovy jsou známé především svou přírodní krásou, faunou a flórou.Rekreace na těchto ostrovech má své omezení, je zde zakázán přístup pro automobily, není zde povoleno pořádání diskoték a neplánuje se ani rozšiřování rekreačních středisek a množství hotelů. Ostrovy jako v minulosti slouží spíše k rekreaci pro bohatší klientelu, která si může dovolit zaplatit toto exkluzivní prostředí.

Brijunské ostrovy

Brijunské ostrovySledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli