Vodice: krásné pláže, zábava i historické památky


Vodice se nacházejí ve střední Dalmácii. Jsou součástí Šibenicko-Kninské župy. Pro svou polohu na břehu Jadranského moře se staly vyhledávanou letní turistickou destinací. Dnes mají Vodice 11 000 obyvatel a je zde přístav, který zajišťuje spojení s okolními ostrovy – Prvić, Trijat, Žirje, Kaprije a Zlarin. Okolo města prochází Jadranská magistrála, proto je dobře dostupné automobilem.

Chorvatsko: Vodice

Chorvatsko: Vodice

Vodice mají poměrné pestrou historii. Byly několikrát obléhané Turky, kteří se však do města díky obranné zdi nikdy nedostali. Z ní se však dochovala pouze Čarićova věž, která byla postavena v 16. století. Nedaleko od ní najdeme barokní farní kostel sv. Kříže, jenž je pouze o jedno století mladší. Ve Vodicích se nachází rovněž další památky. Mezi nejznámější patří kostel Nalezení sv. Kříže.

Na území města jsou čisté pláže. Turisty vyhledávaná je především Modrá pláž. Ta se táhne v délce 4 km západním směrem od hotelu Puna až k Tribunji. Pláž je oblázková a velmi pěkně upravena. Je držitelem ocenění “Modrá vlajka”. Další krásné pláže se nacházejí u hotelů Olympia a Imperial, které mají také povrch tvořený oblázky. Protože se pláže pozvolna svažují do moře, jsou vhodné pro děti. Stín na nich zajišťuje okolní borovicový les. Poskytují možnosti sportovního vyžití například tobogán nebo další zábavní atrakce.

Vodice: pláž

Vodice: pláž

Titulem Modrá vlajka byla oceněna také pláž v nedaleké Srimě, která se nachází pouze 2 km od Vodice. Milovníci sportu se zde mohou věnovat potápění, windsurfingu, jachtingu nebo jízdě na vodních lyžích a skútrech. Mohou si zde rovněž zahrát tenis, fotbal, volejbal, basketbal nebo stolní tenis. Pro milovníky golfu je zde připraveno kvalitní hřiště. Vodice a okolí jsou protkány cyklistickými stezkami. Večer se turisté mohou vydat do některého z klubů. K nejpopulárnějším patří Hacienda. Mladou generací jsou oblíbené bary Hookah, které se nacházejí na pláži Hangar u hotelu Olympie a na Modré pláži. Z muzeí za zmínku určitě stojí Muzeum námořní tradice a místní akvárium. Během letní sezony se ve městě konají různé festivaly. Ke známým patří například Vodická slavnost probíhající během srpna. Ve stejnou dobu se konají také Vodické hry.

Kam na výlet?

Pokud nás již Vodice omrzí, můžeme se vydat do okolí. Pouze 11 km severozápadním směrem leží Šibenik. Za zhlédnutí zde mimo jiné stojí katedrála sv. Jakuba, která je od roku 2000 zapsána na listině světového kulturního dědictví UNESCO. Na nedalekém ostrově Ljuljevac najdeme pevnost sv. Mikuláše, která leží na turistické stezce vedoucí kolem celého šibenického průlivu sv. Antonína. Kolem řeky Krky se rozprostírá národní park. Ta během svého 73 km dlouhého toku prochází málo osídlenou krajinou. Uvidět zde můžeme vodopád Topoljski slap. Celkem je jich sedm, k zajímavým patří také Brljan u stejnojmenného jezera, kterým Krka protéká. Ve Vodicích je bohatý výběr ubytovacích možností všech typů. K známým hotelům patří Olympia, Imperial, Punta, Duje a Orion. Ve městě najdeme také kemp a hostel.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *