Pula – římské město


Pula je staré historické město a přístav v Istrijské župě. Leží v jižní části Istrijského poloostrova a počet jeho obyvatel se pohybuje kolem 65 tisíc. Původní osadu zde založili Ilyrové kmene Histriů, po kterých dostal v průběhu času tento poloostrov své jméno. V prvním století př.n.l. zde vybudovali Římané kolonii Pietas Iulia Pola a z této doby pochází velké množství památek pro které je Pula hojně navštěvovaná turisty z celé Evropy.

V současnosti je Pula i významné průmyslové město a jedno ekonomických center Chorvatska. Má strategický přístav, letiště a je důležitou železniční a silniční křižovatkou.

Důležité památky :

Amfiteátr – je velmi významná stavba z doby římského osídlení. Tato aréna je velkolepou stavbou téměř srovnatelnou s římským Koloseem. Monumentální amfiteátr, kde se v současnosti pořádají festivaly a kulturní akce je bezesporu nejznámější památkou Puly. Za návštěvu stojí ale i další historické atrakce jako:

Herkulova brána a Dvojitá brána – jsou historické pozůstatky římského opevnění.

Vítězný oblouk rodiny Sergiů – bohatě zdobený pozůstatek římského opevnění.

Augustův chrám a spousta dalších historických památek.

Zajímavostí z novodobé historie je, že se Pula stala oficiálním jugoslávským městem až v roce 1945, kdy 90% obyvatel města mluvilo italsky a dodnes je možné se zejména u starších obyvatel tímto jazykem domluvit.


Zvětšit mapu

Chorvatská Pula je zajímavým místem pro dovolenou

Pula a její okolí je dnes oblíbenou turistickou destinací. Pobřeží je zde velmi členité a poskytuje dobré podmínky pro vodní sporty. Letoviska ve městě nabízejí bohatý program pro turisty. Probíhají zde různé plesy, přehlídky, výstavy a v centru města je také řada diskoték a barů.

Se svolením použity fotografie městských stránek www.pulainfo.hrSledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli