Rovinj – chlouba Istrie


Malebné město Rovinj leží v severní části chorvatského pobřeží jaderského moře a podle sčítání lidu v roce 2011 má 14 000 obyvatel. Patří do západní části Istrijského poloostrova a je velmi oblíbeným turistickým letoviskem i aktivním rybářským přístavem.

Rovinj je původně Ilyrská osada, která byla obsazena Římany a měla tedy i několik původních římských jmen – Ruginium a Ruvinium. Vybudována byla na ostrově, v těsné blízkosti pobřeží. Až v roce 1763 se Rovinj stala součástí chorvatské pevniny, když došlo k zasypání kanálu, který ostrov od pevniny odděloval.

Nejzajímavější místa a památky:

Kostel Svaté Eufemie – je nejznámější památkou v Rovinji. Na místě dnešního kostela byl původně malý kostelík Sv. Jiřího a na jeho místě začali v 10. století budovat nový velký kostel. Součástí kostela Sv. Eufemie je vež, kterou začali budovat v roce 1651 a její stavba trvala 26 let. Dnes je tato věž  se svou výškou 60 metrů dominantou Rovinje a je nejvyšší věží na Istrii.

Městské hradby a brány – od 7. století byl Rovinj obehnán hradbami a později byly vybudovány i hradní věže. Město mělo sedm bran a do současnosti se zachovaly tři z nich: brána Sv. Benedikta, brána Portorica a brána Sv. Križa.

Tržnice – v samém centru města je nádherná tržnice, která vzhledem k tomu, že Rovinj je město s dlouhou rybářskou tradicí, nabízí všechny možné druhy měkkýšů, korýšů a ryb. Tržnice svým koloritem zapadá do městského stylu centra Rovinje.

Večerní život – toto město nabízí spoustu způsobů, jak strávit příjemný večer. Milovníci romantiky si na své přijdou při procházkách kolem pobřeží s intimní atmosférou nádherných kaváren. Bouřlivější povahy se mohou vyřádit ve spoustě divokých nočních klubů. Rovinj je také již tradičně místem kde se koná Letní festival salsa, kdy můžete na ulicích obdivovat ladné latinské rytmy šikovných tanečníků.

Staré město – původní a nejstarší část Rovinje se nachází na bývalém poloostrově, který byl v 18. století spojen s pevninou. Historie na vás dýchá na každém kroku a není proto divu, že celé jádro starého města je chráněnou kulturně-historickou památkou.

Rovinj vypadá zvenčí jako každé jiné město, ale nenechte se zmýlit, jakmile vstoupíte do jeho centra , zcela vás ovládne jeho zvláštní a působivá atmosféra.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli