Chorvatské ostrovy – dovolená


K Chorvatsku patří i několik stovek ostrovů a ostrůvků. Asi by nebylo možné popisovat každý ostrov, proto zde uvedu jenom ty největší a nejnavštěvovanější.

Ostrov Krk

ostrov Krk

Rozloha 406 km čtverečních, je největším chorvatským ostrovem. Obydlený je převážně ve své jižní části. Mezi největší města tohoto ostrova patří město Krk, Baška a město Punat. S pevninou je ostrov spojen mostem, což usnadňuje jeho dostupnost  a patří mezi nejhustěji osídlené chorvatské ostrovy. Ostrov je rozmanitý, najdete zde úrodné části, vinohrady, ale taky rozeklané skalní vrcholy a suché skalnaté pobřeží. Lákadlem tohoto ostrova jsou kulturní a historické památky. Ostrov Krk nabízí velké množství ubytovacích kapacit, jako jsou hotely, apartmány, penziony nebo ubytování v soukromí. Je tu rovněž asi 15 kempů.

Ostrov Cres

ostrov Cres

Cres patří k nejsevernějším a největším chorvatským ostrovům se svou rozlohou 404,3 kilometrů čtverečních. Na jihu je spojen mostem se sousedním ostrovem Lošinjem. Nejvyšší bod ostrova Gorice dosahuje výšky 650 m. Cres je hlavně vápencový ostrov. Zhruba ve středu jezera se nachází Vransko jezero, zajímavé sladkovodní jezero s plochou 5,75 kilometrů čtverečních. Vzácností Cresu jsou také supi bělohlaví, kteří jsou v dnešní době již velkou vzácností. Na Cresu jsou také dvě ornitologické rezervace. Obyvatelstvo se především zabývá zemědělstvím, chovem ovcí a rybolovu. Cres má velké množství kempů a také řadu osad, které poskytují turistům hezké ubytování. Hotel seženete asi jen ve stejnojmenném městečku Cres.

Ostrov Brač

ostrov Brač

Svou rozlohou 396 kilometrů čtverečních je to třetí největší ostrov v Jadranu. Ostrov měří na délku 40 kilometrů a šířka dosahuje 13 kilometrů. Na ostrově žije asi 14 000 obyvatel a největším městem je Supetar. Ostrov je tvořen vápenci a mramory. Bračský mramor je velmi proslulý, dokonce byl použit při stavbě Bílého domu ve Washingtonu. Brač je suchý ostrov, bez vlastních zdrojů, sladká voda je dodávána podmořským potrubím z pevniny. Na Brači najdete taky několik krásných jeskyní s možností potápění. Spojení s pevninou je zajištěno trajektovou dopravou a je zde letiště Veško Polje pro menší dopravní letadla. Co se týče turistiky, tak Brač disponuje nádhernými plážemi, moderními hotely a velkým množství apartmánů.

Ostrov Hvar

ostrov Hvar

ostrov Hvar

Hvar se svou rozlohou 299,7 kilometrů čtverečních řadí na čtvrté místo, co do velikosti mezi jadranskými ostrovy. Na délku měří 68 kilometrů  a je nejdelší z chorvatských ostrovů. Hvar je nádherný ostrov, také se mu říká král mezi dalmatskými ostrovy. Má mírné středomořské počasí, teplé zimy a je oblíbeným turistickým cílem pro běžné turisty, ale v poslední době si ho oblíbily i celebrity veřejného života. Hvar se taky chlubí nejvyšším počtem slunečních dní na východním Jadranu. Je zde velké množství historických památek a krásná příroda. Je zde také možnost sportovního vyžití, hlavně ve vodních sportech, ale taky množství ubytovacích kapacit pro relaxaci na dovolené.

Ostrov Pag

ostrov Pag

ostrov Pag

Ostrov Pag je pátý ostrov co se týče  velikosti v Jadranu. Jeho rozloha je 285 km čtverečních. Jeho povrch je ve větší části kamenitý bez možnosti jeho půdu využít k zemědělským účelům. V současnosti zde žije kolem 8 000 obyvatel. Už od dávného starověku se zde těžila a vyvážela sůl, její produkce však s příchodem moderní doby částečně poklesla. Jinak se zde místní živí ještě rybolovem, pěstováním vína a chovem ovcí. Spojení s pevninou zde zajišťuje Pražský most a trajektová doprava. Tento ostrov je vyhledávaný turisty zejména pro klidnou dovolenou a také kvůli nádherným písečným a oblázkovým plážím.

Mezi další známé ostrovní destinace patří: RabMljetČiovoostrovy Kornati a Brijunské ostrovy.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *