Střední Dalmácie


Střední Dalmácie se rozkládá zhruba od letoviska Rogoznica na severozápadě a pokračuje až k přístavu Ploče na jihovýchodě.

střední Dalmácie

Je to přírodně a turisticky nejkrásnější část Jadranu, která není ovlivněna žádným průmyslem. Krásné pobřeží, oblázkové pláže, starobylá městečka a vesnice, pohoří a ostrovy Vás jistě nadchnou. Mezi největší města patří Split, Omiš a velmi známé je město Makarska se svou Makarskou rivierou. Najdete zde také pohoří Biokovo, které budete mít za zády, když se budete koupat v průzračném moři na Makarské. Doprava z ČR je zde možná dokonce i vlakem nebo letecky (Split).

Kam se ve střední Dalmácii jet na dovolenou:

Brela

Villa Brela

Městečko Brela je jedno z nejhezčích míst na Makarské riviéře. Leží na pobřeží pod pohořím Biokovo. Brela je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Jaderské magistrále v oblasti Makarské riviéry. Majitel Villy Brela Tonci Sosic je pohodový chlapík se kterým vypijete nejeden pohárek vína při večerním posezení po celodenním koupání.

 

Omiš

Apartmány Omiš

Omiš je významné centrum cestovního ruchu. Podél Omiše se rozkládá Omišská Riviéra složené z několika vesniček a osad na pobřeží. Omiš se nachází při ústí řeky Cetiny a má rozlehlou písečnou pláž.

Omiš má i svou historii, původně to byla římská osada, kterou využívali piráti jako přístav a útočiště pro své loupeživé výpravy.

Omiš – Brzet

Apartmán San Marco

Apartmán San Marco

Částí Omiše je Brzet, je to níže položená ulice pod hlavní magistrálou a nalézají se zde apartmány přímo u moře. Já vyzkoušel apartmán San Marco majitelky Radmily Urličić a byl jsem velmi spokojen.

 

 

Zaostrog

Apartmány Zaostrog

Apartmány Zaostrog

Zaostrog je starobylá chorvatská vesnice, ale taky přístav a oblíbené místo turistů. Ve vesnici jsou tři kostely, oblázkové pláže a borovicové aleje. K ubytování je spousta apartmánů a kempy.

 

 

Podaca
Apartmány Podaca

Apartmány Podaca

Podaca je malá vesnička na Makarské riviéře pod pohořím Biokovo, vzdálená od města Makarská asi 35 kilometrů. Stará část osady Grnaja Podaca je typická kamennými domky a staveními. Některými bývá označována za nekrásnější vesnice na Makarské, ale na Makarské jsou všechna místa hezké. V Podace je spousta apartmánů, dlouhé oblázkové pláže a večer můžete strávit v některé z restaurací nebo dokonce na diskotéce. Navíc můžete ochutnat některé ze středomořských specialit a jiné mořské havěti.

Makarska
Apartmány Makarska

Apartmány Makarska

Makarska je největší město Makarské riviéry. Žije zde na 13 tisíc obyvatel, toto číslo se samozřejmě násobí v létě, kdy sem přijíždějí tisíce turistů. V tomto městě se také odehrává bohaté kulturní dění, jako jsou koncerty, výstavy a jiné akce. V Makarske najdete mnoho hotelů, restaurací, kaváren, hotelů a cukráren, zkrátka našinec si přijde na své.

 

Levné ubytování a apartmány ve střední Dalmácii můžete rezervovat zde.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Místo pro vaše otázky, rady, tipy a zkušenosti

 1. Jiřinka napsal:

  V Brele jsme byli koncem srpna 2013. Hledali jsme hlavně odpočinek. Bydleli jsme v Put Luke 59 (Jakiruša) u paní Lidonky Čikeš (solidní, energická žena s dospělými dětmi) a tam v celém údolí dodržovali dle “provozního řádu” noční klid. Po setmění nastávalo zklidnění, po 22.hod. jen opravdu ojedinělé chichotání a pokřikování a po 23.hodině úplné ticho a řvaly už jen cikády. Těch tam bylo dost, protože všude kolem byly borovice. Vedle pod námi stál hotel Petra se skvělou restaurací Burin, ale ani zde se pozdě večer nehulákalo. Vřele doporučuji pro rodinu s dětmi (vychovanými, škoda to místním kazit). Místní byli velice vstřícní, jak na 2 malých plážích zčásti písečných nebo s menšími oblázky (také skákací ponton a blízká skalka pro puberťáky), plážová kavárna-restaurace, zmrzlina, sprchy. Obsluha v restauraci Burin, kde nabízeli přes poledne levné dvou-variantové meníčko, byla skvělá. Při večeři mi donesli z kuchyně ukázat různé chlazené ryby, když viděli, že jejich názvům nerozumím a neumím si vybrat. Jinak jsme si tam (apartmani Čikeš) vařili a paní domácí nám nakoupila maso, abychom netápali po obchodech, bylo to samozřejmě bez provize.

  Apartmán opravdu čisťoučký s dokonalým vybavením, včetně výměny utěrek a bílých domácích ručníků v poločase, WC papíru, tekutého mýdla, atd. V kuchyňce Jar, houbičky …. prostě bezva. Komáři, ty svině, žádní. Parkování na vlastní terase u apartmánů. Můžu s čistým svědomím doporučit “apartmani-cikes”, je to “.com ” .Ono tam bylo všechno na terasách a k moři asi 160 schodů. Opravdu asi 80 metrů k moři, ale bohužel vzdušnou čarou, ve svahu. Večer jsme z terasy pozorovali vlny a pytlačící rybáře na vzdáleném protějším ostrově (a taky zlodějské veverky za naším stolkem). Bolí mě fest klouby, tak jsme chodili k moři jen ráno a pak krásnou promenádou do Brely nebo kam jsme došli, ale došla jsem i 6 km s odpočinky do centra Brely a pak i za Brelu, tam také pěkné věci a krásné pláže k vidění a koupání. Zpět potom koupačka na všech plážích po cestě, co kilometr, to WC, sprchy a bufet nebo stánky. Pak pozdní oběd a chrupka, večer po 19.hod zase k moři “na vlny a západ slunce” a pak do restaurace. Kdybych byla divoch, (a to jsem ještě před dvaceti lety SAKRA byla) tak 1 km severně nuda plážičky a po rovince promenádou k centru asi 3-4 km (nejvýš 25 minut chůze) pláž Punta Rata – disco, zábava, noční život.

  Autem jsme jezdili na výlety: Baška Voda, Omiš nebo Makarska (nákupy), také romantická “panoramata” ze starých serpentin, přijeli jsme tam totiž novým tunelem před Makarskou a chyběl nám auto-moto-adrenalin. Z Bašky Vody jezdí výletní lodě malé i velké. Půjčovna kanoí i u nás v Jakiruši, jinak kousíček směrem k centru i jiné vodní atrakce – banán, lavice, vodní paragliding nebo jak se to píše?

  Byli jsme v této oblasti i dříve – v Makarské, Bašce Vodě a Igrane. Ale Brela je opravdu nejzelenější a nejčistší. A taky celá nová, staré zůstaly jen 2 kostelíčky, budova úřadu a pekárna. A samozřejmě starší drahé hotely a soukromé vily, ale žádné historické náměstí a taky žádný trh, jen obchoďák, ale také různé menší obchůdky a u vody stánky se vším možným.

  Nic nám nechybělo. A ještě doporučení :
  A s dětmi se nebojte, není to tak, že by spadly z 80 m ze skály, je to stupňovitý svah a na druhou stranu, když vyšlapou 3x denně 160-180 schodů, nebudou otravovat a budou spát jak andílci !!!

  Zdraví jedovatá babička ( 3 vnoučata )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *