Cesta autobusem do Chorvatska

Pokud nevlastníte automobil, nebo se vám jen nechce řídit několik hodin v kuse, je autobusová doprava při cestě na dovolenou do Chorvatska asi tou nejlepší volbou. Především co se cenové dostupnosti týče.

Doprava autobusem patří bezesporu k nejlevnějším způsobům jak se do Chorvatska dostat. Bohužel problémem autobusů na delších cestách bývá komfort a pohodlí. To je alespoň častý předsudek z dob minulých. Jistě si pamatujete na dlouhé hodiny strávené ve stísněném prostoru vašeho sedadla, které nebylo vhodné ani k sezení, natož spaní, a o nějaké zábavě na ukrácení dlouhé chvíle nemohla být ani řeč. Naštěstí cesta do Chorvatska netrvá dlouho a mezinárodní autobusová doprava v posledních letech udělala v tomto směru velký skok kupředu. Zvolte si tedy dopravce s co nejnovějším vozovým parkem a opravdu kvalitními autobusy, které nabízejí dostatečně komfortní sedadla a dostatek prostoru na nohy. Nemá význam si kazit dovolenou už na začátku, a následující den po příjezdu věnovat pouze regeneraci z náročné cesty.

Dopravce tedy vybírejte pečlivě. Mimo nároků na samotný autobus, by dopravce měl splňovat i další kritéria. Hodnocení zákazníků a historie firmy hodně napoví.

Jako vhodného kandidáta můžeme doporučit autobusového dopravce Gumdrop, který se specializuje na Chorvatsko a Itálii již od roku 1999. Poskytuje pronájem celých autobusů, ale také provozuje pravidelné spoje, kde si jednoduše rezervujete zpáteční (či pouze jednosměrnou) jízdenku.

Jak si naplánovat dovolenou?

Díky tomu že autobusy Gumdrop jezdí hned v několika různých trasách, stačí si vybrat jedno z mnoha nástupních míst, které jsou rozmístěny po celé České republice. Odjezdy bývají vždy pátek odpoledne a druhý den ráno už se probudíte na Chorvatském území. Autobusy z Chorvatska zpět do ČR vyjíždí v sobotu na večer – a v neděli jste doma.

Autobusovou dopravu si lze objednat téměř do jakéhokoli chorvatského letoviska. Od Istrie přes Kvarner, až po Dalmácii. Spoje jsou v provozu od května až do konce září, tedy po celou dobu letních dovolených.

  • Na Istrii jsou zastávky ve městech Umag, Novigrad, Lanterna, Poreč, Vrsar, Rovinj, Pula, Premantura, Medulin a Rabac.
  • V Dalmácii jsou to letoviska Zaton, Petrčane, Zadar, Sv. Filip, Biograd, Pakoštane, Vodice, Šibenik, Primošten, Trogir, Kaštel, Split, Omiš, Brela, Baška Voda, Baško Polje, Makarska, Tučepi, Podgora, Igrane, Živogošče, Drevnik, Podaca, Brist, Gradac, Ploče, Trpanj, Orebič a Korčula.
  • A nově od roku 2015 autobusy zajíždějí i do Chorvatské oblasti Kvarner, kde je možné vystoupit v letoviscích Crikvenica, Selce, Novi Vinodolski, Omišalj, Njivice, Malinska, Krk, Punat, Šilo a Baška.

Cena jízdeneky

Zpáteční jízdenka autobusem na dovolenou do Chorvatska jen lehce převyšuje 2000 Kč (včetně zavazadla), což je výrazně méně než při cestě vlakem (o cestování vlakem bude jeden z dalších článků).

Autobusy využívané na trase ČR-Chorvatsko

autobusVe vozovém parku najdete luxusní autobusy značky Setra. Ty jsou vybaveny moderními bezpečnostními systémy (ABS, ASR, ESP), velmi komfortními sedačkami, klimatizací, toaletou, elektrickými zásuvkami a kávovarem. O zábavu se postarají monitory, na kterých je možné přehrávat CD či DVD. Průměrné stáří autobusů je 3 roky a neustále je vozový park doplňován o zbrusu nové kusy. Před sezónou 2015 to byly luxusní autobusy Setra HD 515 a HD 517, které můžete potkat právě při své cestě do Chorvatska.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *