Čiovo – ostrov (ne)ostrov


Plavky už dávno uschly, šnorchl a nafukovací člun jsou zazimovány, Vánoce se blíží. Přesto není nikdy příliš brzy začít plánovat dovolenou na příští rok. Konečně již opakovaně jsme slyšeli, že letní pobyty za nejvýhodnější ceny získají ti, kdo nezaváhají a odešlou svou objednávku hned začátkem kalendářního roku.

Chorvatsko, ale kam? Zkuste Čiovo!

ostrov čiovoŽe nemáte nad čím uvažovat? Vaše srdce patří Chorvatsku, které vám nabízí vše, co od dovolené očekáváte? Nejste sami. Až budete vybíratdestinaci, kam se podíváte příště, nepřehlédněte ostrůvek na pomezí střední a jižní Dalmácie s názvem Čiovo. Ještě jste o něm neslyšeli? Ukrývá se v blízkosti pevniny zastíněn svými většími a známějšími sousedy – ostrovy Brač a Šolta.

Proč ostrov – neostrov?

Na rozdíl od většiny chorvatských ostrovů, Čiovo nabízí příjemnou možnost dojet do cíle své cesty, aniž byste museli opustit svůj automobil či sedačku v autobuse. S pevninou, konkrétně s historickým přístavem Trogir, jej spojuje silniční most, jehož hojně využívají návštěvníci i místní při cestě za prací i za odpočinkem.

Koupání a vodní radovánky

čiovo chorvatskoKe koupání můžete na ostrově využít oblázkové i skalnaté pláže s vybetonovanými ostrůvky pro snadnější dostupnost. Zejména návštěva největšího letoviska na západní straně ostrova, městečka Okrug Gornji vám umožní rozhodnout se každý den znovu a jinak. Na straně obrácené k pevnině záliv Saldun s největší oblázkovou pláží s pozvolným vstupem do moře a atrakcemi pro děti i dospělé, na straně přivrácené k ostrovu Brač skály a vlny. Mimoto po celém ostrově naleznete řadu malých zátok s menšími oblázkovými plážemi, kam se uchylují ti, kdo ke štěstí nepotřebují víc, než právě vodu, slunce a klid.

Kam na výlet

Chcete zažít něco víc než jen povalování na pláži? Samotný ostrov má sáhodlouhou historii, nejvíce stavebních památek zde pochází ze středověku a naleznete je zejména ve střední a východní části ostrova. Rozhodně musíte navštívit starobylý Trogir, který je zapsán na listině světového kulturního dědictví. Samozřejmě se tam snadno dostanete i autem a místní na tuto možnost pamatovali obrovským centrálním parkovištěm v těsné blízkosti mostu, ale lze využít za pouhých 20 kn i lodní dopravu. Z letoviska Okrug Gornji vyplouvá pravidelný spoj každou hodinu, a když budete mít štěstí a moře nebude kalné po případné noční bouřce, skleněným dnem člunu můžete pozorovat život v hlubinách. A také známý Split se svými památkami, z nichž nejvýznamnější pocházejí z dob římského císaře Diokleciána a jeho následovníků, je odtud vzdálen jen necelých 30 km.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *