Mořské varhany v Zadaru


Ve střední Dalmácii leží Zadar. Toto město je známé nejen jako letovisko, ale proslulo také svými památkami. V centru Zadaru jich najdeme velké množství. Mezi hlavní zajímavosti patří mořské varhany, které navrhl architekt Nikola Bašić. Stavba obdržela Evropskou cenu za svou netradiční architekturu.

Zadar: Mořské varhany

Fotografie: linssimato/Flickr

Mořské varhany najdete u nového přístavu pro výletní lodě u obvodu zadarského nábřeží. Tato stavba  se skládá z několika řad schodů, které se postupně svažují k moři. Na úrovni nejnižšího odlivu je v mořských varhanech zabudováno 35 průduchů různých délek, průměrů a spádů. Na trubkách jsou umístěny píšťaly, které dokáží zahrát 7 akordů po 5 tónech. Kamennými schody nad kanálem vychází přes moře vytlačený vzduch.

Poslechnout si je můžete zde:

V blízkosti mořských varhan se nachází další zajímavá stavba. Tou je Pozdrav Slunci. Najdeme ji na samém vrcholu zadarského poloostrova. Autorem této stavby je podobně jako v případě mořských varhan Nikola Bašić. Stavba se skládá ze 300 skleněných desek, které se nacházejí na stejné úrovni s kamenným povrchem nábřeží. Pozdrav Slunci tvoří kruh o poloměru 11 metrů, připomíná tak svým tvarem amfiteátr. Kolem něj jsou umístěny všechny planety Sluneční soustavy. Během západu Slunce dochází k aktivaci světelných prvků vestavěných v kruhu. To vytváří úchvatnou hru světel v kombinaci s rytmem vln a hudby mořských varhan. Nejlepší doba na návštěvu tohoto architektonického skvostu je večer, neboť právě tehdy světelné efekty nejlépe vyniknou.

zadar-pozdrav-slunce

Zadar: Pozdrav Slunci

Další zajímavá místa v Zadaru

Zadar rozhodně stojí za výlet. Kromě již zmíněných staveb lze ve městě najít mnoho dalších zajímavostí. Toto páté největší chorvatské sídlo pamatuje Římany. Z této doby pocházejí kamenné dlaždice v jeho ulicích. Nejvýznamnější památkou celého Zadaru je předrománský kostel sv. Donáta, který byl postaven již v 9. století. Tato patrová stavba je vysoká 27 m. Za zhlédnutí rozhodně stojí také Pevninská brána vystavěná v románském stylu. Vybudoval ji v 16. století architekt Sammichelli jako součást opevnění města. Dále v Zadaru najdeme  další zajímavé románské stavby – katedrálu sv. Anastázie s trojlodní bazilikou, kostel Panny Marie, baziliku sv. Chrysogona a kapli sv. Barbory. Zajímavou expozici představuje Muzeum antického skla s více než 2000 exponáty z různých archeologických nalezišť.

zadar-kostel-donata

Zadar: kostel sv. DonátaSledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *