Červené a Modré jezero u obce Imotski


Pokud trávíte dovolenou na Makarské riviéře a už vás omrzelo slané moře, jeďte se vykoupat do krasového Modrého jezera (Modro jezero) u obce Imotski. Nezapomeňte se zastavit také u Červeného jezera (Crveno jezero), které se nachází asi kilometr od Modrého.

Cesta do Imotski vede z pobřeží přes malebné scenérie pohoří Biokovo. Z Imotski vás už k jezerům zavedou ukazatele (nebo místní). U Modrého jezera se nachází bezplatné parkoviště, pro pořízení fotografií Červeného jezera se dá zastavit u silnice, která vede nad jezerem.

A čím jsou tato jezera tak zajímavá? Obě jsou krasového původu a původně byla podzemními jezery, odkryta byla až po pádu stropu jeskyní.

Modré jezero

Modré jezero se nachází v závrtu hlubokém 200 metrů, přičemž hloubka samotného jezera kolísá od 20 do 90 metrů. Své maximální hloubky jezero dosahuje při tání sněhu nebo při vydatných deštích, naopak při velké suchu může dokonce celé vyschnout. V létě lze jezero využívat ke koupání. Dnes už k jezeru vede pohodlný chodník, přesto doporučujeme mít s sebou uzavřenou obuv. Především během suchého léta je hladina jezera velmi nízko a chodník končí několik metrů nad jezerem. Poslední metry je tedy nutné sešplhat po strmém svahu z ostrých kamenů. Stejný povrch se nachází i pod hladinou jezera, proto je dobré mít s sebou i boty do vody.

Modré jezero - Chorvatsko

Modré jezero (Modro jezero)

Turisté zhýčkaní vyšší teplotou moře se možná budou muset chvíli přemlouvat, než se v jezeře smočí. Voda je v něm i v těch největších vedrech příjemně chladná, plavání v něm je v parných dnech tedy vítaným osvěžením. Pokud se budete chtít po koupeli opalovat, deku si můžete rozprostřít na některém z větších kamenů.  Zajisté zde načerpáte novou energii a odpočinete si od přeplněných pláží na Makarské riviéře. Jen děti možná výlet neocení, a to nejen kvůli nižší teplotě vody, ale také kvůli prudkému spádu dna (v jezeře tedy téměř neexistuje mělčina, na které by si děti mohly hrát) a kvůli náročnosti výšlapu od jezera zpět k silnici. Při výšlapu se vám bude hodit zásoba pitné vody, kterou si můžete před sestupem k jezeru natočit přímo nahoře na parkovišti.

Červené jezero

Po odpočinku u Modrého jezera je čas na krátkou zastávku u nedalekého Červeného jezera. To na rozdíl od Modrého není pro koupání přístupné. Zatímco Modré jezero se nachází v závrtu trychtýřového tvaru, stěny závrtu, ve kterém leží Červené jezero, od něj směřují kolmo vzhůru. Nicméně i pouhý pohled na jezero z přilehlé silnice stojí za to! Červené jezero je jedním z nejzajímavějších krasových jevů v Chorvatsku. Hladina jezera se nachází v hloubce asi 200 metrů pod vrchním okrajem propasti. Výška vodního sloupce v jezeře je přibližně neuvěřitelných 300 metrů.

Červené jezero - Chorvatsko

Červené jezero (Crveno jezero)

 

Bylo zjištěno, že se pod hladinou jezera nachází množství podvodních jeskyň, odkud do jezera přitéká nebo naopak odtéká voda. Červené jezero na rozdíl od Modrého nikdy nevysychá. Své pojmenování „Červené“ dostalo podle barvy skal, které ho obklopují. Jejich rudé zbarvení způsobuje oxid železa.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *