Národní přírodní parky


Chorvatsko nabízí mnoho přírodních krás. Moře a pláže k nim jistě patří, ale pravá krása se ukrývá uvnitř. Konkrétně ve středo-zemí, v němž je rozmístěno několik národních parků.  Chráněna jsou i magická místa uprostřed moře, jichž má Chorvatsko také nespočet. Některé chorvatské národní parky svou krásou ohromili natolik, že posloužili jako filmové lokace pro filmy o Vinnetouovi a hojně jsou filmaři využívány i dnes. Všechny parky dohromady tvoří 1,8 procent chorvatské rozlohy a každý z nich je specifický svou přírodou a oblíbený pro jinou věc.

narodni-parky-chorvatska

Plitvická jezera

Nejznámější a největší národní park v celém Chorvatsku, který je zapsán v národním dědictví UNESCO a právem bývá popisován v superlativech. Jezera, jež jsou terasovitě rozložena a jsou vzájemně propojena, jsou tvořena vodou, která je čistá, smaragdová a můžete se v ní shlédnout jako v zrcadle. Jezer je celkově šestnáct a dělí se na dolní a horní. Dohromady leží na pěti řekách, pochází z nich sto čtyřicet vodopádů a při průzkumech také můžete narazit na dvacet jeskyň. To vše je zasazené v čisté, zelené přírodě, která je domovem mnoha zvířat. Je to jedno z těch pohádkových míst, které příroda dokázala vytvořit a kterého si lidé začali vážit včas, proto stále můžeme tento zázrak přírody vidět na vlastní oči. Jezera byla totiž v devadesátých letech v ohrožení.

Plitvická jezera jsou národním parkem, který byl vyhlášen již v roce 1949 a je tak nejstarším národním parkem celého Balkánského poloostrova. Jde také o neznámější a nejnavštěvovanější park v Chorvatsku. Turistické stezky se táhnou napříč celým parkem. Ročně k jezerům přijíždí přes 200 000 turistů, kterým byl vstup do parku poprvé povolen v roce 1958.

A co všechno mohou turisté na Plitvických jezerech spatřit? 16 terasovitě rozložených krasových jezer, která jsou propojená s menšími i většími vodopády. Tato krása je vsazena do malebné krajiny porostlé hvozdy a obývané rysy, medvědy i vlky. To vše činí Plitvická jezera jako jednu z největších lákadel pro turisty. Málokterý turista, který se do Chorvatska vydá, si tento skvost nechá uniknout. Chcete zjistit aktuální cenu vstupného na Plitvice?

Jaké další zajímavosti jsou o Plitvických jezerech?

  • Zima s teplotou pod nulou dělá z Plitvických jezer úplně nové místo. Vše zamrzá včetně vodopádů a při dobrých teplotních podmínkách může voda zůstat takto až po dobu jednoho měsíce
  • Nejvíce ohromující vodopád je dlouhý 70 metrů a na jeho vrchol vede schodiště
  • Ke vzniku jezer se váže legenda o královně čarodějnici a jejích magických praktikách
  • Jezera byla místem prvního ozbrojeného konfliktu Jugoslavské občanské války v roce 1991

Souostroví Brijuni

Brijuni je skupina čtrnácti ostrovů v Jaderském moři. Dříve patřili k Itálii, dnes jsou součástí Chorvatska a jsou bez stálého osídlení. Slouží k relaxaci a zábavě, často bývají označovány jako ráj na zemi, a to nejen díky nedotčené a krásné přírodě, která se vyvíjela a stále vyvíjí uprostřed moře ničím nerušena, ale také zajímavou historií a památkami, které na ostrovech můžete nalézt. Na ostrovech jsou pozůstatky dvou římských vesnicí a kostel Sv. Marie z pátého století, o němž se říká, že byl ve třináctém století využíván templáři. Dále na ostrovech naleznete muzeum a byzantský palác. Poměrně slušný seznam na to, že Brijuni leží osamoceně uprostřed moře. A právě tímto si získaly oblíbenost i u spousta známých a bohatých osobností, které na ostrovech začali stavět vily a relaxační místa.

  • Na ostrově Veliki Brijuni je kolem 200 dinosauřích stop
  • Na ostrově se nachází Olivový strom starý 1600 let

Národní park Paklenica

Nachází se v Severní Dalmácii a zahrnuje dvě krasová údolí, Velkou a Malou Paklenici, která jsou od sebe oddělena náhorní plošinou. Nabízí opět naprosto odlišnou přírodu, která přetahuje tisíce turistů ročně. Park Paklenica – to jsou především hory a vysoké skály. Z geologického hlediska je jistě jeden z nejzajímavějších, protože obsahuje spoustu krasových jevů. Vzhled parku je drsný a hrubý stejně tak, jako jsou vysoké skály, které jsou zdolávány odvážnými horolezci. Nejznámějším místem jsou dva velké kaňony. Právě zde se natáčelo několik filmových scén o slavném Vinnetouovi, třeba si na ně vzpomenete, až budete brázdit stezky mezi vysokými skalisky a obdivovat přírodu, která je tak dech beroucí a mohutná, že si člověk uvědomí svou maličkost.

  • V parku je nejvyšší chorvatská skála vysoká 712 metrů.
  • Také obsahuje jeskyni Manita Péc, jenž je tvořena dvěma místnostmi a je oblíbeným turistickým místem

Severní Velebit

Národní park Velebit je nejmladší z parků (vyhlášen v roce 2000), avšak jeho některé části byly prohlášený za národní park už dříve, nicméně legislativa byla zanedbávána a parku se nedostávalo patřičné pozornosti a péče, než došlo k oficiálnímu prohlášení celého místa za národní park. Jedná se o hornatý park, v němž můžete vidět míšení lesa a šedivých zaoblených skal. Je vhodný pro horolezectví, turistiku a díky některým dostupným stezkám i pro cyklistiku.

Co je nejvíce zajímavém na tomto parku, je jeho rozmanitá botanika, která je předmětem zkoumání už desítky let. Nutno podotknout, že území národního parku je také biosférickou rezervací organizace UNESCO. Botanikové zde objevili stovky druhů rostlin, které nejsou k nalezení nikde jinde mimo tohle místo na celé zeměkouli. Pokud nechcete přírodu a neznámé rostliny objevovat na vlastní pěst, můžete navštívit botanickou zahradu umístěnou na svahu Velkého Zavižanu, kde všechny tyto rostliny můžete vidět pohromadě.

  • V parku je známé poutní místo – klášter v Krasnu, který je známý výrobou likéru Travarica

Národní Park Risnjak

Další národní park tvořen především skalami a hory. Místo, v němž park leží, je nejhornatější z celého Chorvatska. Nachází se severovýchodně od Rijeky a od ostatních parků se liší především tím, že leží na hranici mezi středo zemím a vnitro zemím. Mísí se v něm tedy zajímavá příroda. V parku žije hojné množství zvířat včetně medvědů, lišek a vlků, které je možné pozorovat na speciálních turistických tour z bezpečné vzdálenosti.

V parku jsou skalní stěny, vodní prameny, pralesy a další vegetační a faunické lahůdky, které jsou všechny seskupené na jednom společném místě, což je také hlavní důvod, proč byl na tomto místě národní park vyhlášen.

Krka

Tento park je po Plitvických jezerech druhým nejznámějším parkem v celém Chorvatsku, a to díky překrásným vodopádům a malým jezerům. Svým vzhledem je velmi podobný Plitvickým jezerům, avšak i on má svá specifika. Park je situovaný okolo řeky Krky, podle které je pojmenovaný, a má rozlohu 109 km².

Kornati

Další souostroví označené jako národní park je tentokrát souostroví Kornati, na rozdíl však od Brijuni, Kornati se skládá z neuvěřitelných 89 ostrovů, které se táhnou po délce 280 kilometrů. Hlavní ostrov je ostrov Kornat, který není trvale osídlen, naopak na něm není ani pitná voda, ani elektřina a obsahuje pouze pár drobných obydlí pro přechodný pobyt obyvatel, kteří na ostrově pěstují zvěř nebo ovoce.

Pro tento park jsou velká omezení, co se turismu týče. Turisté musí zažádat o speciální povolení, a i poté nemají úplně vyhráno. Na Kornati se nesmí rozdělávat oheň, pohyb je pouze po určených stezkách a sběr jakýchkoliv předmětů jako kamenů a mušlí je přísně zakázán.

Národní park Mljet

Tento národní park je pro ty, kteří milují dobrodružství a mají rádi krásné scenérie. Park leží na severu Chorvatska, na ostrově Mljet, jenž je jeden z nejvíce zalesněných ostrovů v celém Chorvatsku. Park je tvořen dvěma slanými jezery (Velké a Malé jezero), která jsou spojená s Jaderským mořem, a jsou přitom obvykle o několik stupňů teplejší než moře samotné. Uprostřed většího jezera se nachází menší ostrůvek, v jehož středu je bývalý klášter Beneditků postavený ve 12. století, avšak dnes tam najdete kavárnu.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *