Ráj jménem Baška Voda


Při našich cestách po Chorvatsku jsme objevili ráj v srdci rušné Makarské riviéry. Kousek od slavnější Brely leží letovisko Baška Voda, které si nás získalo teplým, průhledně čistým mořem, oblázkovými plážemi, příjemným podnebím a bohatou nabídkou výletů do okolí.

Poloha

Do letoviska Baška Voda jsme zavítali už dvakrát. Poprvé to bylo trošku náhodou, protože naším cílem byla původně Brela ležící asi 5 km jihovýchodně od Bašky. Po cestě jsme však potkali spokojené krajany vracející se z Bašky Vody do vlasti. Na jejich doporučení jsme cíl cesty změnili a nelituje. Skoro dvou tisícové město jsme si oblíbili a za dva roky jsme se sem opět vrátili.

Baška Voda

Letovisko Baška Voda

Do Bašky jsme zvolili trasu přes Rakousko a Slovinsko. Cesta proběhla bez problémů, můžeme ji jen doporučit.

Ubytování

Ubytování jsme na obou dvou cestách řešili až na místě. Od majitelů soukromých apartmánů, které jsme s cedulemi potkali po cestě, jsme si nechali ukázat několik pokojů a vždy jsme si bez problému vybrali.

Není rovněž asi problém si ubytování objednat dopředu přes internet.

TIP: Chcete-li mít vše bez starostí, objednejte si zájezd do Baška Voda od cestovní agentury Nev-Dama a užijte si pohodovou dovolenou.

Krásné pláže

Podobně jako tomu je na většině míst Makarské riviéry, i v Bašce Vodě jsou nádherné dlouhé pláže z drobných oblázků a hrubšího písku. Pláže se od letoviska táhnou několik kilometrů oběma směry.

Baška Voda - Pláž

Baška Voda – Pláž

Pláže nás nadchli jednak díky pozvolnému vstupu do vody, jednak kvůli bujné vegetaci kolem. Když kolem poledne slunce nepříjemně hřálo, schovali jsme se s dekou do borového porostu, který pláže na většině míst obklopuje.

Přímo u letoviska Baška Voda byly pláže přes den dost plné, osvědčilo se nám proto vyjít za město směrem k Brele, kde panoval větší klid.

Vodní sporty

Většinou nás nebavilo celý den strávit jen ležením na pláži, takže jsme s chutí využívali i bohaté místní nabídky sportů. Z vodních sportů jsme zkusili windsurfing a vodní lyže. Ale viděli jsme i nabídku jachtingu, potápění nebo třeba parasailingu.

Zahráli jsme si rovněž plážový volejbal a s vypůjčenými koly podnikli výlet do horských oblastí pohoří Biokovo. V okolí je poměrně dost cyklostezek, takže jsme se vyhnuli bloudění a snadno jsme se na cestách zorientovali.

Krásy okolí

Právě nabídkou výletů do okolí si nás Baška Voda obzvláště získala. Při cestách po pohoří Biokovo stojí za zmínku už podhorská vesnice Bast. Lidé jsou zde neskutečně milí a družní. Přivezli jsme si odsud výborné místní víno a pršut.

Baška Voda

Pokud dáváte přednost pěším výletům, můžete se stejně jako my vypravit do nedaleké Brely po promenádě. V samotné Bašce Vodě jsme se byli podívat na barokní kostel sv. Vavřince a na blízký pahorek Gradina, kde jsme se setkali s pozůstatky byzantské osady a pevnosti.

Využili jsme také pestré nabídky výletů na okolní ostrovy, na kterou jsme narazili přímo na pláži. Lodí jsme vyjeli na výlet do večerního Splitu a na okolní ostrovy.

Letní festival

Jeden rok jsme do Bašky Vody neplánovaně přijeli v období konání letního festivalu “Baškovoško ljeto“. S koktejlem v ruce jsme navštěvovali zejména večerní program na promenádě. Viděli jsme vystoupení místních folklórních souborů a oblíbených kapel. Bylo zajímavé srovnat místní a české folklorní soubory.

Zpestření pobytu

Jako velké zpestření se nám osvědčil výlet autem za hranice Bosny a Hercegoviny k nádherným vodopádům Kravica. Příroda je tu panensky nedotčená a třeba oproti hojně navštěvovaným Plitvickým jezerům je tu o poznání méně turistů. Koupání ale s ohledem na ledovou vodu doporučujeme jen otužilcům.

Mnoho tváří Bašky Vody

Baška nabízí mnoho způsobů, jak si užít dovolenou. Aktivních i pasivních. Člověk může celé dny proležet na slunných plážích, večer se bavit na tanečních terasách a v restauracích. Může také ale cestovat do okolí – pěšky, na kole nebo autem. Zajímavých míst se kolem najde celá řada.

My jsme si Bašku Vodu pro její pestrost a lidovost oblíbili a rádi se sem vracíme.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *