Kanegra v severní Istrii a městečko Umag


Plánem letošního léta bylo, že dovolenou strávíme v Čechách někde v kempu. Okolnosti se ale trochu změnili a tak jsme se nakonec rozhodli pro dovolenou u moře. Chorvatsko je samozřejmě oblast, která vás napadne při plánování dovolené jako první. Měli jsme v plánu jet se dvěma dětmi a jedním ještě nenarozeným a z toho důvodu jsme nechtěli jet někam hodně na jih. Při výběru nás zaujalo právě městečko Umag a turistická letoviska v jeho blízkém okolí. Původně jsme se chtěli ubytovat přímo v Umagu, protože jsme se ale pro dovolenou rozhodli relativně pozdě, vše bylo již zamluveno. Nakonec se na nás štěstí usmálo a ubytování se našlo v nedalekém letovisku Kanegra.

kemp Kanegra

Autokemp Kanegra

Letovisko Kanegra

Z České republiky je to v podstatě první a nejbližší turistické přímořské letovisko v Chorvatsku. Noční cesta přes Rakousko a Slovinsko nám trvala necelých 8 hodin. Jediný provoz jsme zažili až na chorvatsko – slovinských hranicích.

Osadu Kanegra tvoří v podstatě pouze stejnojmenné turistické letovisko. Nachází se asi deset minut jízdy autem od slovinsko-chorvatských hranic. Dá se říct, že samotné letovisko leží přímo na hranicích se Slovinskem a západní část moře je ohraničena bojkami, které označují hranice. Při půjčování šlapadla jsme byli upozorněni od provozovatele na to, abychom neplavali na druhý břeh, protože to už je jiná země. Právě z pláže se díváte přímo na slovinské přímořské lázeňské město Portorož. Do italského Terstu je to sem necelých 50 km. Pokud se tedy hodláte zdržet déle, máte ideální výchozí bod pro návštěvu Slovinska a Itálie.

V tomto letovisku najdete velké množství rodinných apartmánů a autokemp. Právě autokemp a celá k němu patřící pláž, je určena výhradně pro naturisty. Samozřejmě můžete vyžít možnost koupání na této pláži, ale musíte dodržovat naturistická pravidla. Kromě naturistické pláže má i apartmánová část svou kamínkovou pláž. Ta je rozdělena na menší úseky, takže v okamžiku, kdy se jdou všichni obyvatelé kempu koupat k moři, se na těchto plážičkách těsná hlava na hlavě. Na druhou stranu ale musím uznat, že byla pláž čistá, udržovaná a s možností venkovních sprch. Voda v moři tu byla úžasně čistá a klidná.  Co mi ale na pláži chybělo, byl stánek s občerstvením. Ve chvíli, kdy vám došlo pití nebo jste dostali chuť se osvěžit zmrzlinou, museli jste jít 10 minut pěšky do nejbližšího obchodu v letovisku.

Apartmány se od pláže nacházejí dle umístění 5 – 10 minut chůze. Velice jsem ocenila to, že leží mezi borovicemi a tak na vás na terase apartmánu nepraží slunce a pobyt venku je mnohem příjemnější. Ubytovat se můžete podle počtu nocležníků ve čtyřech nebo šestilůžkových apartmánech. Jejich vybavení odpovídá levnější ceně za ubytování. Co jsme ale velmi ocenili, byla příjemná teráska, kde jsme mohli večer posedět nebo v největších parnech hrát karty, schovaní pod korunami majestátných borovic.

V letovisku je jeden obchod s potravinami, kde můžete koupit každý den čerstvé pečivo, ovoce, zeleninu, alkoholické i nealkoholické nápoje a další pochutiny na pláž nebo na večer. Dále se v letovisku nachází dvě restaurace, které nabízejí jak chorvatské tak i evropské pokrmy. Ceny jsou zde trochu vyšší, ale s tím se musí v takovémto letovisku počítat. Co se týká ostatních služeb nabízených turistům, tak k dispozici je tu půjčovna vodního vybavení (šlapadla, vodní skútry, lodičky), sportovního vybavení a silničních skútrů. Ty si vřele doporučuji vypůjčit a vyrazit na báječný výlet podél chorvatského pobřeží.

Upřímně řečeno, pokud nejste plážový typ, budete se tu trochu nudit. Doporučuji proto půjčit si kola anebo se vydat pěšky po stezkách, které začínají přímo nad letoviskem. Při příjezdu do Kanegry si jich zaručeně všimnete. Po těch se dostanete do příjemných chorvatských vesniček s nádechem italské kultury, plných vína a oliv. Připravte se na mírné stoupání, které vás ale vzápětí odmění nádherným výhledem na moře a blízkou slovinskou pevninu. Pokud plánujete výlet z Kanegry na celý den, můžete odtud dojít až do 9 km vzdáleného Umagu. Co se týká výletů, tak se nemusíte bát nedostatku možností. Hned první den nám na dveře apartmánu klepalo několik lidí, kteří nám nabízeli nejrůznější výlety. My jsme si vybrali celodenní výlet lodí do města Rovinj, s dopravou do Umagu, obědem, občerstvením a hudbou. Bylo to opravdu příjemné zpestření dovolené za přijatelnou cenu.

Historické městečko Umag

město Umag

Město Umag

My jsme z Kanegry navštívili Umag hned několikrát. Městečko a především jeho historické centrum nás velice zaujalo. Zaručeně nejkrásnějším místem je právě centrum města, konkrétně náměstí Svobody. Tady se na konci náměstí tyčí dominantní starobylá věž s vyhlídkou na blízké moře a vedle ní pak barokní kostel. Centrum je plné příjemných vináren, kavárniček a restaurací, které nabízejí převážně ryby a mořské plody od místních rybářů. Umag je rybářské město a tak jsou místní restaurace dostatečně zásobovány. Při procházce po městě si všimněte úzkých křivolakých uliček, které velice připomínají ty italské. Celkově se v této severní části Istrie setkáte spíše s italským stylem. Většina nápisů je tu psaná dvou jazyčně – italsky a chorvatsky. Příjemnou procházkou po plážích Umagu dojdete až do přístaviště jachet. To může být zajímavou podívanou právě pro milovníky lodí a jachtaření.

Ubytování je v Umagu k dispozici mnoho. Nejkrásnější jsou turistická letoviska podél pobřeží umístěná v borovicových hájích. Mimo kempů a autokempů tu samozřejmě naleznete i luxusní hotely pro náročnější klientelu. Stejně jako v Kanegře jsou i tady příjemné oblázkové pláže. Na rozdíl od Kanegry jsou ale pláže mnohem rozlehlejší a možností občerstvení tu najdete spoustu.

Město Umag

Přímo z Umagu se dají podniknout nejrůznější výlety. Jak jsem již zmiňovala výše, v Umagu je přístav a to nejen pro jachty, ale i pro velké výletní lodě. Nejčastěji nabízí překupníci výletů anebo přímo cestovní agentury výlety do rybářského města Vrsar nebo Rovinj. Obě tyto města nabízí krásné pláže ke koupání, spoustu restaurací a obchůdků, ale také historické památky. Dalším cílem vašeho výletu může být vzdálenější město Pula. Dostat se sem můžete z Umagu jak lodí, tak i autobusem. Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, odměnou vám bude krásná dominanta města –  zachovalý amfiteátr.

Pula je také výchozím bodem pro cestu do italských Benátek. Právě odtud vyjíždějí v pravidelných intervalech trajekty do Benátek a zpět do Puly. Pokud tedy budete mít více času, nenechte si ani tento výlet rozhodně ujít. Jestli se vám nechce cestovat tak daleko za Umag, můžete si udělat příjemný výlet přímo z Umagu do okolí. Všude kolem jsou cyklostezky a pěší zóny, které vás zavedou do olivových hájů nebo vinařských oblastí. Přívětiví domorodci vám pak rádi a za přijatelné ceny prodají domácí vína, olivové oleje, sýry, melouny nebo fíky. Domů si tak budete moci přivézt chutné a zajímavé suvenýry.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *