Dubrovník


Chorvatsko patří k nejčastějším cílům letní dovolené nejen u českých turistů. Země nabízí nejen krásné pláže, ale najdeme v ní také mnoho přírodních krás a historických památek. Bezesporu k nejhezčím místům této balkánské země patří Dubrovník.

DubrovnikDubrovník se nachází na samém jihu Chorvatska blízko hranic s Černou Horou a Bosnou a Hercegovinou. V roce 1979 bylo zařazeno na seznam UNESCO. Turisty nejvyhledávanější památkou je městské opevnění. To bylo vybudováno již v 8. století a tvoří jej 1940 metrů hradeb, které jsou až 6 metrů široké. Součástí opevnění je také 15 obranných věží, z nichž nejznámější je válcová Minčeta. Obranný systém doplňovaly také samostatné pevnosti  -například kasematový Bokar nebo na mořských útesech umístěný Lovrijenac. K vstupu do města sloužily dvě brány. Na západní straně to je Pile a na jihovýchodě Ploče. Nahoru na hradby můžete na několika místech vystoupit a užít si krásný výhled na město.


mestske hradbyStřed starého Dubrovníku tvoří ulice Placa – Stradun
, od níž vybíhají úzké uličky směrem k hradbám. Nedaleko brány Pile najdeme renesanční kostel sv. Spasitele pochazející z 16. století. Dále zde uvidíme románsko – gotický františkánský klášter s křížovou chodbou a lékárnou z 14. století. Turisté rovněž nepřehlédnou Onovrijevu kašnu, která byla součástí dubrovnického vodovodního systému již ve 13. století. Ulice Placa – Stradun končí na náméstí Luža. To bylo v minulosti místem městských shromáždění. Nachází se zde palác Sponza, kde byla mincovna, celnice, státní pokladnice a banka. Z dubrovnických muzeí za zmínku stojí Rupe, s významnou etnografickou expozicí. V Dubrovníku je také stálá divadelní scéna Marina Držiće.


Město nabízí také vynikající možnosti ke koupání. Nejhezčí pláže najdeme u hotelů Valamar Dubrovnik President a Neptun. Ty jsou držiteli ocenění Modrá vlajka. Milovníci nudismu si pak na své přijdou na ostrůvku Lokrum.Sledujte nás na Facebooku a sdílejte článek s přáteli  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *